Një vrasës serik irlandez dyshohet për vrasje të studentëve që prej 1990

A është rrëmbyes i nxënësve ‘trekëndëshi irlandez’ vrasësi serik?”, kështu pyet Daily Mail në një shkrim mbi kidnapimin dhe vrasjen e studentëve në Irlandë që prej 1990. Gazeta shkruan se Policia po heton nëse i dyshuari që rrëmbeu dhe mbylli gruan e tij ishte pas një serie zhdukjesh famëkeqe në vitet 1990 e tutje. Mark…

Nëse zgjoheni gjatë natës dhe nuk lëvizni dot mësoni arsyen pse ndodh

Gjithçka ka të bëjë me tre ose katër shkallët e REM-it (lëvizjen e shpejtë të syve) në gjumë dhe një gjendje specifike të REM-it. Është e mundur të ëndërrohet në të gjitha format e gjumit, por ëndrrat që përjetohen në REM janë më reale dhe më të gjalla. Truri është plotësisht aktiv gjatë gjumit REM,…

tradhtia e Esatit,,,,,

Drejtues i aparatit ushtarak në Shkodër ishte Hasan Riza Pasha, që erdhi në Shkodër në vitin 1911 dhe me 7 mars 1912 u emnue vali e komandant i kësaj guvernature. Me zotësinë prej strategu të rrallë ka fitue një nderim ndërkombëtar. Harta ushtarake e Mbrojtjs së Shkodrës, përpilue sipas udhëzimeve të tij, ndodhet e ekspozueme…

“T’i japim Gjeneral Esat Pashë Toptanit, atë që i përket Esatit!”

Gjeneral Esat Pashë Toptani vazhdon ende të mbetet një personazh historik me shumë dritëhije. Ndoshta shkaku duhet kërkuar te mania pa mbarim e shqiptarëve për ta revizionuar çdo gjë nga e kaluara si dhe në liberalizimin e tregut të botimeve që, gërshetuar me mungesën e redaktimit shkencor, çon hera-herës në botime jo krejtësisht të sakta…

Kush ishte Ahmet Zogu?! Kjo ishte jeta kontradiktore e Mbretit të shqiptarëve

“Ahmet Zogu është djalë i ri, 31- vjeçar, por serioz, që flet me zë të ulët dhe në një mënyrë modeste. Asnjë person që e takon atë nuk mendon se ai është nga ata njerëz që kanë luftuar dhe kanë qenë prijës që në moshën 18-vjeçare”. “Ai i priste vizitorët e tij mjaft thjesht. Një…

Historia e memaliotit që i shpëtoi jetën Enver Hoxhës!

Një rrëfim i rrallë për këpucarin Baço Xhezo, shoku i fëmijërisë i ish-diktatorit Nga Edmond Ismailati E konsideroj fatkeqësi, nëse humbasim fakte, të cilat jo vetëm që duhen zbuluar por edhe t’u sillen lexuesit. Aq më shumë kur ende jetojnë edhe nga ai brez që kanë trashëguar dëshmi të tilla dhe i përcjellin ato të…

Monika Kryemadhi: Çështja ‘Xhafaj’, një plan mafioz uzurpimi

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, e quan plan mafioz uzurpimi çështjen “Xhafaj”. Në një intervistë për Report Tv, Kryemadhi akuzon ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj se ka manipuluar ndryshimin e pikës F të nenit 491 për ekstradimet. Sipas saj, emaili i mbërritur nga komisioni i Ligjeve, i cili po hartonte ndryshimet e Reformës në Drejtësi,…

Pallaska: Pak ka mbetur të negociohet me Serbinë – dialogu mund të përmbyllet për një vit

Juristi dhe analisti politik, Dastid Pallaska, ka thënë se është e vështirë të vlerësohet kohëzgjatja e dialogut përfundimtar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Pallaska ka thënë në emisionin “Pressing”, me Leonard Kerqukin, në televizionin T7, se “pak ka mbetur të negociohet” mes dy vendeve. “Nëse ekziston vullneti, dialogu mund të përmbyllet për një vit”, ka vlerësuar…

Presidenti çeçen: Sulmuesi në Paris, u edukua në Francë

Ministri i brendshëm francez e ka quajtur udhëheqësin çeçen, Ramzan Kadyrov, një “diktator” pasi tha se sulmuesi i së shtunës i Parisit ishte rritur dhe radikalizuar në Francë. Kadyrov reagoi pas stuhisë së titujve të mediave, ku sulmuesi i së shtunës në Paris, Khamzat Azimov, u tha se ishte me origjinë çeçene. Ai vrau një…

Mënyra si duhet të ushqeheni që të ndjeheni mirë gjatë Ramazanit

Ka ardhur edhe një herë: 1.84 miliardë myslimanë gjithandej botës mirëpresin muajin e shenjtë të Ramazanit, dita e parë e së cilit sivjet është më 16 mars. Për disa vende, 17 maji do të jetë dita e parë e agjërimit. Ramazani është muaji i shenjtë për myslimanët dhe lidhet me zbritjen e Kuranit te Profeti…