Pallaska: Pak ka mbetur të negociohet me Serbinë – dialogu mund të përmbyllet për një vit

Juristi dhe analisti politik, Dastid Pallaska, ka thënë se është e vështirë të vlerësohet kohëzgjatja e dialogut përfundimtar ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Pallaska ka thënë në emisionin “Pressing”, me Leonard Kerqukin, në televizionin T7, se “pak ka mbetur të negociohet” mes dy vendeve. “Nëse ekziston vullneti, dialogu mund të përmbyllet për një vit”, ka vlerësuar…

Presidenti çeçen: Sulmuesi në Paris, u edukua në Francë

Ministri i brendshëm francez e ka quajtur udhëheqësin çeçen, Ramzan Kadyrov, një “diktator” pasi tha se sulmuesi i së shtunës i Parisit ishte rritur dhe radikalizuar në Francë. Kadyrov reagoi pas stuhisë së titujve të mediave, ku sulmuesi i së shtunës në Paris, Khamzat Azimov, u tha se ishte me origjinë çeçene. Ai vrau një…

Mënyra si duhet të ushqeheni që të ndjeheni mirë gjatë Ramazanit

Ka ardhur edhe një herë: 1.84 miliardë myslimanë gjithandej botës mirëpresin muajin e shenjtë të Ramazanit, dita e parë e së cilit sivjet është më 16 mars. Për disa vende, 17 maji do të jetë dita e parë e agjërimit. Ramazani është muaji i shenjtë për myslimanët dhe lidhet me zbritjen e Kuranit te Profeti…

Ambasadorja amerikane në OKB: Hamasi fajtor për dhunën në Gazë, jo Izraeli

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara në OKB, Nikki Haley, të martën i doli në mbrojtje përgjigjes izraelite, duke fajësuar Hamasin për trazirat e djeshme në kufirin e Izraelit me Gazën. “Ditët e fundit, terroristë të Hamasit, me mbështetjen e Iranit, kanë nxitur sulme ndaj forcave të sigurisë dhe infrastrukturës izraelite”, – tha zonja Haley në…

Rama për Euronews: Hapja e negociatave për ne është jetë a vdekje

Hapjen e negociatave për Shqipërinë në muajin Qershor, Kryeministri Edi Rama e konsideron jetë a vdekje. Kështu është shprehur në një intervistë për “Euronews” kreu i qeverisë shqiptare. Në lidhje me negociatat për anëtarësimin në BE, Rama thotë se kjo gjë duhet të ndodhë në Qershor dhe populli shqiptar nuk pret asgjë tjetër përveç kësaj….