Një vrasës serik irlandez dyshohet për vrasje të studentëve që prej 1990

A është rrëmbyes i nxënësve ‘trekëndëshi irlandez’ vrasësi serik?”, kështu pyet Daily Mail në një shkrim mbi kidnapimin dhe vrasjen e studentëve në Irlandë që prej 1990. Gazeta shkruan se Policia po heton nëse i dyshuari që rrëmbeu dhe mbylli gruan e tij ishte pas një serie zhdukjesh famëkeqe në vitet 1990 e tutje. Mark…

Nëse zgjoheni gjatë natës dhe nuk lëvizni dot mësoni arsyen pse ndodh

Gjithçka ka të bëjë me tre ose katër shkallët e REM-it (lëvizjen e shpejtë të syve) në gjumë dhe një gjendje specifike të REM-it. Është e mundur të ëndërrohet në të gjitha format e gjumit, por ëndrrat që përjetohen në REM janë më reale dhe më të gjalla. Truri është plotësisht aktiv gjatë gjumit REM,…

tradhtia e Esatit,,,,,

Drejtues i aparatit ushtarak në Shkodër ishte Hasan Riza Pasha, që erdhi në Shkodër në vitin 1911 dhe me 7 mars 1912 u emnue vali e komandant i kësaj guvernature. Me zotësinë prej strategu të rrallë ka fitue një nderim ndërkombëtar. Harta ushtarake e Mbrojtjs së Shkodrës, përpilue sipas udhëzimeve të tij, ndodhet e ekspozueme…

“T’i japim Gjeneral Esat Pashë Toptanit, atë që i përket Esatit!”

Gjeneral Esat Pashë Toptani vazhdon ende të mbetet një personazh historik me shumë dritëhije. Ndoshta shkaku duhet kërkuar te mania pa mbarim e shqiptarëve për ta revizionuar çdo gjë nga e kaluara si dhe në liberalizimin e tregut të botimeve që, gërshetuar me mungesën e redaktimit shkencor, çon hera-herës në botime jo krejtësisht të sakta…

Kush ishte Ahmet Zogu?! Kjo ishte jeta kontradiktore e Mbretit të shqiptarëve

“Ahmet Zogu është djalë i ri, 31- vjeçar, por serioz, që flet me zë të ulët dhe në një mënyrë modeste. Asnjë person që e takon atë nuk mendon se ai është nga ata njerëz që kanë luftuar dhe kanë qenë prijës që në moshën 18-vjeçare”. “Ai i priste vizitorët e tij mjaft thjesht. Një…

Historia e memaliotit që i shpëtoi jetën Enver Hoxhës!

Një rrëfim i rrallë për këpucarin Baço Xhezo, shoku i fëmijërisë i ish-diktatorit Nga Edmond Ismailati E konsideroj fatkeqësi, nëse humbasim fakte, të cilat jo vetëm që duhen zbuluar por edhe t’u sillen lexuesit. Aq më shumë kur ende jetojnë edhe nga ai brez që kanë trashëguar dëshmi të tilla dhe i përcjellin ato të…

Monika Kryemadhi: Çështja ‘Xhafaj’, një plan mafioz uzurpimi

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, e quan plan mafioz uzurpimi çështjen “Xhafaj”. Në një intervistë për Report Tv, Kryemadhi akuzon ministrin e Brendshëm Fatmir Xhafaj se ka manipuluar ndryshimin e pikës F të nenit 491 për ekstradimet. Sipas saj, emaili i mbërritur nga komisioni i Ligjeve, i cili po hartonte ndryshimet e Reformës në Drejtësi,…

Rusia, masa hakmarrëse ndaj sanksioneve të SHBA

Ligjvënësit rusë miratuan unanimisht të martën, gjatë leximit të parë, projektligjin për t’u hakmarrë kundër Shteteve të Bashkuara dhe vendeve të tjera perëndimore për vendosjen muajit të kaluar nga Uashingtoni, të sanksioneve ndaj disa prej kompanive dhe biznesmenëve më të mëdhenj rusë. Një nga masat do të fuqizonte Kremlinin për të imponuar si përgjigje “kundër-sanksione”…

Berisha: ‘Plumbi në zarf’ i Tahirit ka tronditur PS-në

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur mbrëmjen e sotme lidhur me përgjimin që u publiku nga PD-ja, ku vëllai i ministrit të Brendshëm, Agron Xhafaj flet me disa persona, që opozita thotë se bëhet fjalë për pazare droge. Por kush e ka bërë këtë përgjim? Berisha është pyetur se nëse përgjimi ka dalë nga mazhoranca, duke…

Ramazani, Ilir Meta kartolinë urimi për besimtarët myslimanë

Presidenti i Republikës së Shqipërisë Ilir Meta ka ndarë një urim për të gjithë besimtarët myslimanë, të cilët nesër nisin agjërimin Në këtë muaj të Ramazanit, kreu i shtetit uron për më shumë paqe, dashuri për njëri-tjetrin dhe besim. Urimi Të dashur besimtarë myslimanë, Gëzuar Muajin e Bekuar të Ramazanit, muajin e sakrificës dhe të…